Jdi na obsah Jdi na menu
 


Žďárské vrchy- Východní Čechy

Dlouho , hodně dlouho nepřibylo na našich stránkách nic nového. Ne že by se nic nedělo, ale není jaksi čas.

A tak se snažím polepšit a přidám čerstvé, ještě horké fotky z jarního výletu do Východních Čech, kolem městeček Skuteč a Proseč. Pokud hledáte klid a zároveň turistické vyžití, zajeďte se podívat právě sem.

I přes nepřízeň počasí i jiných okolností, jsme viděli spoustu zajímavého a přitom jsme si užili klidu uprostřed lesů a rozkvetlých jarních luk. Matýsek si užil opíkání špekáčků, naučil se grilovat a taky zatápět v krbu.

Bydleli jsme v Budislavi, rekreační vesnici, vzdálené 20km od Litomyšle. Od tud jsme podnikli krátké dopolední a odpolední výlety do okolí , záleží jak to počasí dovolilo.

Jedním z prvních výletů byla návštěva zámku Nové hrady. ten je od r. 1997 v soukromých rukách. A smekáme klobouk, nad obrovským kusem práce, co zde současní majitelé odvedli. Zámek je skvostem zdejšího kraje, přičemž  v 50 letech min století byla v suterénu zámku výkrmna vepřů... co dodat.  Nám se moc a moc líbilo První české muzeum cyklistiky umístěné ve 4 patrech zdejší zámecké sýpky, lze zde vidět opravdové unikáty, historická kola, dětská kola a trojkolky, závodní kola, která ledasco vyhrála, nás překvapil dětský vozíček za kolo z r. 1938. Ale třeba i kolo současné výroby z Taivanu jehož kostra je z bamubusu. A výčet by mohl být nekonečný. Matýskovi se zase líbilo v místním zámeckém bludišti.

Pak následovala skalní obydlí na Zderazi,město Luže počínaje  malebným náměstím, poutním kostelem, rozzsáhlým arboretem v historické Hamzově léčebně, a hradem Košumberk konče.

Za trochu lepšího počasí jsme navštívili skanzen vysočiny na Veselém Kopci u Hlinska, po cestě domů pak pietní místo Ležáky.

Zlatým hřebem byla pak návštěva pískovcových skalních útvarů Toulovcovy Maštale, které jsme měli dá se říct přímo za chatkou...